home

Homeworking Magyarországon

paragrafus

A távmunka fontosabb jellemzői

A távmunka alkalmazása mind a munkavállaló, mind a munkaadó számára egyaránt önkéntes jellegű. A távmunkavégzés feltételeit a munkavállaló eredeti munkaköri leírásában is meg lehet jelölni, de önkéntes alapon később is választható konstrukció. Mindkét esetben a munkaadó látja el a távmunkavállalót a szükséges írásos információval a 91/533/EGK irányelv – illetve az azt átültető nemzeti jogszabályok – alapján, beleértve a hatályos kollektív szerződésekről szóló információt és az elvégzendő munka, stb. leírását is. Amennyiben a távmunka nem része az eredeti munkaköri leírásnak, és a munkaadó ajánlatot tesz a távmunkára, azt a munkavállaló elfogadhatja vagy visszautasíthatja. Ha a munkavállaló fejezi ki abbeli szándékát, hogy távmunka keretei között dolgozzon, a munkaadó elfogadhatja vagy visszautasíthatja e szándékot. A távmunka végzés a munkavállaló munkajogi státuszát nem változtatja meg.

Munkajog és munkaszervezés

A távmunka alapvetően a munkaszervezés modern, költségtakarékos formája. A magyar jogrendszerben konkrét szabályozást a munka törvénykönyvének 196–197. §-a[7] tartalmaz a távmunkáról. Távmunkát végezni azonban megbízásos jogviszonyban, vagy vállalkozóként is lehet. Lényeges, hogy a munkavégzés a jogszabályoknak megfelelően, átlátható, ellenőrizhető (szerződéses) keretek között történjen. Nem nevezhető távmunkának, de még vállalkozói tevékenységnek sem, a különböző informatikai támogatással végzett hálózatépítésre, a jogszabályokba ütkötő „spam” levelek küldésére, vagy az úgynevezett „klikkelésre” irányuló tevékenység. A távmunka nem speciális tevékenység, és nem foglalkozás. Távoli helyről munkakörök, pozíciók tölthetőek be, – ezek azonban minden esetben konkrét szaktudást, munkatapasztalatot, ismeretet feltételeznek. Hagyományosan távmunkában, illetve távoli helyről végezhető tevékenység a programozás, az adatbázis-feltöltés, a honlapkészítés, az adminisztrátori, leírói, fordítói tevékenység.
hardware

Hardware

Elérkezett a Home Office ideje, aki megteheti, az otthonról végzi a munkáját. Mire lesz szükségünk, ha nincs otthon megfelelő számítógépünk hozzá, esetleg mégsem otthonról végezzük távolmaradásunk esetén a munkát? Könnyen mozgatható munkaállomás, vagyis home office-ra egy notebook a megoldás. A legcélszerűbb, ha olyan számítógépen gondolkodunk, amivel mozgásban tudunk maradni. Erre a legideálisabb munkaeszköz, ha egy laptoppal vértezzük fel magunkat. Ha az otthoni munka a hagyományos irodai feladatokat jelenti, akkor az leginkább az Office és webböngésző használatában merül ki.

Software

Nem árt, ha van a gépedben: webkamera Skype, vagy más online kommunikációs program Office 365 csomag Precíz egér Ha ezek megvannak, könnyen elboldogulunk, habár egy bonyolultabb Excel tábla elkészítéséhez én preferálom a külön egeret, mert a touchpad nem túl hatékony a célra, így érdemes szétnézni az egerek között is. Mégiscsak egy precízebb, pontosabb periféria, mint az a fránya tapipad.
megallas

Megállás nélkül

A home office, vagyis a helytől és általában időtől független munkavégzés egyik előnye, hogy lehetőséget biztosít a dolgozóknak arra, hogy jobban gazdálkodjanak munkaidejükkel. Ez fontos plusz pont a munkát és a családi életet valamiképpen összeegyeztetni próbálók számára, napközben foglalkozhatnak a gyerekeikkel, hogy aztán az esti órákban bepótolják a kiesett munkát.

Technostressz

A mindenütt jelenvaló technostressz létezése egy lövészárokban lévő katona helyzetével rokonítható, aki még olyankor is folyamatosan stresszel, ha nem ő van őrségben (Hung, Chang & Lin, 2011). Az új technológiákra kétségbevonhatatlanul úgy is tekinthetünk, mint amik a modern munkavállaló rendelkezésére bocsátott eszközök tárházát gazdagítják, hiszen mindenhol és minden pillanatban elérhető információk állnak rendelkezésre, könnyebb a kommunikáció a kollégákkal és az ügyfelekkel.

Munka és a magánélet

A home office bizonyos esetekben a munka és a magánélet könnyebb összeegyeztetését teszi lehetővé (ez a nomád munkavégzés egyik állítólagos előnye), de ez alapvetően azokra a munkavállalókra nézve igaz, akik nem dolgoznak szélsőségesen sok munkaórában (Axtell, 2011). A vezető beosztásban dolgozók például a folyamatos elérhetőség kötelezettségéből fakadóan (gyakran ők érzik ezt kötelezettségnek) nehezebben tudják megtartani a munka és a magánélet közti határt.